Еволюція YouTube

YouTube доволі популярний в Україні. За даними дослідження ОПОРИ за 2023 рік, 66,2% українців використовували платформу для отримання інформації. Окрім цього, на YouTube багато розважального контенту (музика, фільми, науково-популярні програми і т.д.), тому його сміливо можна визначити одним зі стовпів цифрового інформаційного середовища України.

Ця платформа не стоїть на місці, а активно розвивається та пристосовується в динамічній і конкурентній сфері. Далі ми розглянемо ключові тренди, які виокремили дослідники платформи за минулий рік.

Командна YouTube Culture & Trends зробила опитування в 14 країнах (США, Велика Британія, Австралія, Бразилія, Канада, Єгипет, Франція, Німеччина, Індія, Індонезія, Японія, Мексика, Саудівська Аравія та Південна Корея). Кількість респондентів – понад 25 тис. Вік – від 18 до 44 років (окремо виділене покоління Z (18-24 роки).

Перший тренд – це долучення користувачів до творчості. Різноманітні застосунки дозволяють швидко і зручно модифікувати наявний контент і створювати власний.  82% респондентів публікували відео в соцмережах протягом минулого року.

Протягом 2023 року монтажні інструменти самого Youtube (що дозволяють вирізати і поширювати фрагменти опублікованих відео) використовували для генерації понад 14 млн. публікацій щомісяця. Окрім цього, активно залучаються інструменти, які дозволяють поєднувати візуальні і звукові ряди з різних відео, а також різноманітні фільтри. (65% представників покоління Z протягом минулого року використовували фільтри при створенні відео).

Творенням відео-контенту займаються не тільки заради самореалізації чи жартів. Є групи фанатів певних тем, які цілеспрямовано з ними працюють. «Це стало окремою властивістю поп-культури… Як наслідок, ми отримали світ, де найважливіші тренди фанати створюють самотужки», – кажуть дослідники.

Вони виділяють три рівні фанатства:

– принагідні фани (пасивно споживають контент на тему свого зацікавлення);

– активні фани (створюють короткі відео та меми, взаємодіють із контентом);

– професійні фани (використовують свою обізнаність для творення  спеціалізованого контенту для широкої авдиторії фанів).

47% представників покоління Z протягом року дивилися контент, створений професійними фанами. Як приклад, дослідники наводять трейлер фільму «Зоряних війн» перероблений фільтром під стиль Веса Андерсона.

Другий важливий тренд, який помітили дослідники, – це зростання споживання контенту в різних форматах і на різних пристроях:

«Глядачі дедалі більше очікують персоналізованого досвіду і використання різних форматів для різних потреб: довга форма, коротка форма, лайв, наперед записаний контент; контент для мобільних телефонів і телеекранів».

68% респондентів зазначили, що дивляться відео про теми, які їх цікавлять, у різних форматах (коротка і довга форми, подкасти, стрімінг). 67% представників покоління Z зазначили, що їм подобається, коли їхні улюблені творці контенту працюють у різних відео-форматах.

Фітнес тренер Кессі Го, яка раніше спеціалізувалася на довгих фітнес-роликах, додала коротку форму і подвоїла за рік кількість переглядів на каналі.

Дослідники також вказують на важливість субтитрів і можливість підвантажувати до одного відео озвучку різними мовами. Це, за їхніми словами, суттєво розширює географію переглядів. Як приклад, наведено південнокорейського виконавця Midnatt, який опублікував пісню відразу шістьма мовами.

54% респондентів зазначили, що вони споживають контент не своїми рідними мовами, тому зазначені інструменти, справді, сприяють поширенню.

До всіх описаних трендів додається також вплив інструментів штучного інтелекту. Дослідники наводять приклад продакшн студії Corridor Crew (9,8 млн підписників), яка створює короткі відео у стилі аніме виключно за допомогою ШІ.

60% респондентів готові споживати контент, згенерований за допомогою цього інструментарію.

Протягом 2023 року на платформі YouTube переглянули 1,7 млрд. відео, присвячених ШІ, або згенерованих за його допомогою.

Наведені дані свідчать про динамічні зміни на платформі YouTube. Звісно, у воєнній Україні є свої особливості, однак у глобальному контексті ми не перебуваємо осторонь. А відточення якості контенту, згенерованого штучним інтелектом, може стати серйозним викликом в інформаційній війні.

Журналіст

Залиште коментар

nine + 20 =